RE/MAX Elite volně cituje článek www.idnes.cz (premium) autora: Tomáš Cafourek , z 23. února 2023 11:00
Citelné snížení poptávky po bydlení už přináší první poklesy cen. Hovoří o tom alespoň realitní makléři a společnosti pohybující se na trhu s nemovitostmi. V současné době lze nalézt inzeráty na bydlení se slevou v desítkách procent, zejména u starších rodinných domů a vil. Nyní je zkrátka výhodnější pořídit si starší bydlení než stavět nový dům.
Kvůli cenám stavebního materiálu musí zájemce počítat s vyšší cenou. V úvahu je ale třeba vzít případné náklady spojené s rekonstrukcí staršího domu a jeho vyšší energetickou náročnost. Trend snižování cen potvrzují údaje online prodejce bydlení společnosti Reality.iDNES.cz.
Výprodeje nemovitostí však nejsou pravidlem napříč celým Českem. Mezi nabídkami v jednotlivých krajích panují výrazné rozdíly. V Praze za posledních šest měsíců klesly ceny o 3,3 procenta a v Královéhradeckém kraji o 13 procent, naopak v jižních Čechách vzrostly bezmála o šest procent.
„Za posledních šest měsíců slevy napříč republikou klesly v průměru o pět procent – o nějakém výprodeji nemůže být ale ještě řeč “ .
Snížení cen představuje spíše korekci rekordního navýšení, které odstartovala pandemie a s ní spojené masivní pumpování peněz do karanténou zamrzlé ekonomiky.
„V té době se řada lidí začala bát o své úspory a začala je přetavovat do cihel“. Zavinilo to i dlouhotrvající období nízkých úrokových sazeb. Z nemovitostí se tak stal nástroj, jak spořit s vyšším výnosem.
V polovině roku 2020 začalo dvouleté období mimořádně silné poptávky po novostavbách a obecně nemovitostech, které mělo za následek rekordní nárůst cen bydlení. Nynější pokles proto pouze částečně kompenzuje dřívější nebývalé vzepětí. Data asociace v kategorii rodinných domů nicméně ukazují na citelný pokles cen rodinných domů v Praze.
Ty podle statistik ke konci minulého roku zlevnily o šestnáct procent z průměrných 19,1 na zhruba 16 milionů korun. „Pokles průměrné hodnoty prodaných domů v cenově nejvyšponovanějším regionu nemusí nutně znamenat, že by prodávající byli ochotni ze svých cenových očekávání slevit,“ upozorňuje Milan Roček, ředitel společnosti Dataligence, která sleduje pohyby cen nemovitostí.
„Vývoj cen rodinných domů je mnohem méně měřitelný než vývoj cen bytů. Spíše než cenový pokles vidíme poptávku po menších, tedy levnějších domech“.
Cenový skok ve výši 16 procent jako v Praze je i v Česku výjimečný, protože v rámci celé republiky ceny rodinných domů během loňska rostly přibližně pětiprocentním tempem. Hlavním faktorem, který ve druhém loňském čtvrtletí zbrzdil prodeje nových domů a bytů, je skutečnost, že řada lidí při nynějších podmínkách nedosáhne na hypotéku.
Výše průměrné splátky za třípokojový byt v pražské novostavbě vyjde na bezmála 60 tisíc korun, zatímco v Karlovarském kraji zatíží pořízení obdobně velkého bytu rodinný rozpočet necelými 24 tisíci korunami, uvedla Bankovní asociace. Téměř 11 tisíc korun bude muset odkládat stranou zájemce o dvoupokojový starší byt v panelovém domě v Ústí nad Labem.
Vliv ale má rostoucí cena energií, která dopadá zejména na majitele větších nemovitostí s nižším příjmem. „To, že někdo nezvládne zaplatit energeticky náročnější dům, ještě neznamená, že jej prodá pod cenou. Spíš je to impulz jej prodat, a pokud se v realitách nepohybuje, může při prodeji nastavit vyšší cenu, než trh akceptuje, a pak s ní musí jít dolů. I to je možná důvod, proč domy zlevňují.