RE/MAX Elite

Co pomůže vytápět? Tepelné čerpadlo, klimatizace, koupelnový žebřík

citujeme članek novinky.cz z 29.8.2022, Sylva SvobodováPrávo

 

Doplňkové zdroje vytápění v rodinném domě i bytě oceníte. Umějí efektivně vyhřát místnost, jsou energeticky úsporné, nabízejí hezký design i levný provoz. Boom zažívá třeba tepelné čerpadlo, o jehož chod se prakticky nemusíte starat. Odpadá nákup topiva, manipulace se dřevem či uhlím, nevyžaduje téměř žádnou údržbu a jeho provoz je finančně úsporný.

Foto: DZD

Energeticky úsporná klimatizace s ekologickým chladivem AIR typu split zahrnuje venkovní invertorovou jednotku a vnitřní nástěnnou jednotku s prosvětleným displejem. Domácnost umí ohřát na požadovanou teplotu od 15 do 32 °C.

 

Tepelné čerpadlo je ekologické, šetrné k životnímu prostředí, neporušuje ozónovou vrstvu. Při jeho výběru věnujte pozornost dostatečnému výkonu, úspornému provozu, nízké hlučnosti a také nejvyšší dosažené teplotě topné vody.

Velmi důležité je, na jakou teplotu dokáže čerpadlo vodu zahřát jen kompresorem, tedy bez potřeby záložního zdroje tepla. Zásadní je to hlavně u rekonstrukce starších domů, které mají topnou soustavu obvykle navrženou na vyšší teplotu.

Máte podlahové vytápění?

Právě pro něj je šikovné tepelné čerpadlo a toto spojení představuje ideální variantu. Výhodné je totiž pro životnost tepelného čerpadla i pro naši peněženku. Podlahové topení potřebuje nízkou teplotu topné vody, zpravidla maximálně 35 °C. Díky tomu se šetří chod tepelného čerpadla, jež nemusí pracovat na vysoký výkon, protože této nízké teploty dosáhne tepelné čerpadlo i s nižším výkonem. Od toho se odvíjí i nižší spotřeba elektřiny, a tedy vyšší finanční úspory.

Podlahové topení navíc topí celoplošně, což vytváří v místnosti lepší tepelný komfort a splňuje tepelnou pohodu (nohy v teple, hlava v chladu). Počítejte ale s větší setrvačností, když si budete chtít přitopit třeba jen o pár stupňů, může to trvat i celý den. Podlahové topení totiž musí nejdříve vyhřát vrstvu, v níž je uloženo, až poté se začne předávat teplo do vzduchu v místnosti.

Klimatizace chladí i topí

Klimatizační jednotky slouží skvěle nejen v létě, ale lze je využívat i přes rok k  energeticky úspornému vytápění, a dokonce i k čištění vzduchu (umějí z  prostředí odstranit choroboplodné zárodky, prachové částice i pylová zrna). Pracují na principu vzduch-vzduch, podobně jako tepelná čerpadla. Do jejich venkovních jednotek je nasáván vzduch, z něhož se následně odebírá energie a využívá se k chlazení nebo ohřevu vzduchu uvnitř budovy.

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova