RE/MAX Elite

Domácnosti se v nouzi zbavují spoření na penzi i chat

RE/MAX Elite volně cituje článek www.novinky.cz ,7. 1. 2023, 8:04, Jakub Svoboda

Více než polovina domácností za poslední rok sahá vlivem zdražování do úspor, protože jim nestačí příjmy. Ruší proto třeba i spoření na penzi nebo se zbavují chat a dalšího majetku, který nutně nepotřebují.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

 

V průzkumu agentury STEM/ MARK pro Home Credit se za poslední rok úspory snížily celé třetině respondentů, i když jim nějaké ještě zůstaly. Dalším 17,2 procenta lidí však klesly na nulu.

Drtivá většina, 88 procent lidí, uvedla jako příčinu všudypřítomné zdražování. Zhruba osm procent přišlo o úspory kvůli ztrátě zaměstnání a tři procenta následkem snížení platu.

Podle prosincového průzkumu Provident Financial musela loni omezit výdaje nebo sáhnout do úspor zhruba třetina Čechů. Více než polovina lidí přitom řešila nedostatek peněz šetřením na běžných výdajích, zejména při nákupu potravin či oblečení.

 

Potvrzuje se tak, že životní úroveň v Česku se kvůli vysoké inflaci propadá nejrychleji od vzniku samostatné republiky. V loňském třetím čtvrtletí se reálná mzda po zahrnutí inflace podle statistiků propadla meziročně o bezmála deset procent. Podle finančních ústavů také přibylo lidí, kteří loni vybírali úspory i z produktů, na které je navázána státní podpora, tedy například spoření na důchod. O tyto státní příspěvky poté přišli.

 

Počet lidí, kteří si spoří na penzi se státním příspěvkem v tzv. třetím pilíři penzijního systému, loni klesal. Na konci třetího čtvrtletí si takto spořilo 4,411 milionu lidí, o 30 tisíc méně než na konci roku 2021.

Zatímco tehdy bylo bez nároku na výplatu státního příspěvku ukončeno zhruba 60 tisíc smluv o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření, tak jen do loňského září to bylo jen o pět tisíc méně.

Šetří, kde mohou

Lidé se však snaží dostat k penězům, aby pomohli zlepšit hospodaření své domácnosti, vícero způsoby. Podle realitních společností se proto i více zbavují rekreačních nemovitostí.

Chaty a chalupy tak obecně zlevňují proti rychlému růstu jejich cen v letech 2019 až 2021, kdy poptávku vyhnala nahoru proticovidová opatření, i o více než milion korun.

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova