RE/MAX Elite

Drahé hypotéky tlačí lidi do nájmů

RE/MAX Elite volně cituje www.novinky.cz z 25. 7. 2023, 11:55, autor: Jindřich Ginter

Nemají na drahou hypotéku, tak chtě nechtě jdou do nájmů. I když touží po vlastním bydlení. Realita tisíců jednotlivců, párů a rodin.
Foto: Jan Handrejch, Právo

 

Poptávka tlačí lidi do nájmů a tím na jejich růst. I ten už ale naráží na finanční možnosti. Meziročně se nájmy zvýšily o čtyři až deset procent. Poslední dva měsíce se však ceny nájmů alespoň stabilizovaly.

Za poslední rok výrazně narostl zájem o nájemní bydlení, a to mnohdy ne zcela dobrovolně. Vlastnické bydlení se totiž vinou vysokých úrokových sazeb u hypoték stalo prakticky nedostupné.

Přibylo cizinců

Zejména v Praze podle realitních makléřů zvyšují poptávku po nájemních bytech navíc ještě cizinci, zejména ze zemí bývalého SSSR.

„Oba s manželkou pracujeme v nemocnici. Bydlíme u rodičů, ale to nejde věčně. Líbilo se nám čtyřicetimetrové 1+1 v Praze 6 u hotelu Pyramida. Nájemné dvacet jedna tisíc měsíčně plus poplatky a energie kolem sedmi tisíc. Kauce čtyřicet tisíc,“ popisuje Tomáš Nedoma.

O hypotéce zatím neuvažují, nemají dost našetřeno. Zare­agovali na inzerát nájmu přímo od majitele druhý den po jeho zveřejnění.

„Sdělil nám, že za dveřmi má frontu tří zájemců z Ukrajiny, dvě party a jednu rodinu, a ještě mladý pár z Běloruska. Nájem sice proti nabídce nezvýšil, ale pronajal to zájemci, jenž uhradil kauci ve výši tří nájmů,“ shrnuje svou zkušenost.

Nakonec jim klapnul byt v Letňanech. „Sice to máme do práce i do centra dál, byt je menší a není tak hezký, ale platíme čistý nájem čtrnáct tisíc měsíčně,“ konstatoval mladý muž.

„Průměrné nájemné za byt v Praze se pohybuje kolem 19 300 korun měsíčně“ . Při přepočtu na plochu je to bezmála 350 korun za metr čtvereční, meziročně o osm procent více. Poptávka se z pohledu za celou Prahu proti loňskému boomu stabilizovala.

Brno jako Praha

O menší byty je ovšem stále velký zájem a v některých částech města poptávka stále převyšuje nabídku.

Průměrné nájemné mimo Prahu se pohybuje kolem 11 400 korun měsíčně a v meziročním srovnání vzrostlo o čtyři procenta. V okolí Prahy činí průměrné nájemné 284 korun za metr čtvereční obytné plochy.

Ovšem v Brně jsou nájmy obdobné jako v hlavním městě. Podle analýzy společnosti Trikaya se rovněž pohybují kolem 350 Kč/m2. Medián je kolem tří set korun za metr. Meziročně jde o desetiprocentní nárůst.

Čtvrtina v nájmu

„Nejvíce zdražily garsonky, kde průměrný nájem přesáhl 400 korun za metr“ . Takto vysoké nájmy se pohybují v částech Brno-Líšeň a Brno-střed.

 

Měsíční nájemné u bytů s dispozicí 1+kk a průměrnou výměrou 31,5 m2, kterých je v nabídce aktuálně nejvíce, vycházelo v červnu 2023 v průměru na 12 700 Kč. Cena u dispozic 2+kk s běžnou výměrou 54,5 m2 stále přesahuje 17 tisíc Kč.

V nájmu bydlí podle Sociologického ústavu AV ČR čtvrtina Čechů. Více než polovina z nich by se však ráda v budoucnu přestěhovala do vlastního bydlení, ukázal průzkum agentury Ipsos na vzorku 2000 respondentů.

Bude jich přibývat

„S ohledem na zvyšující se nedostupnost vlastnického bydlení lze očekávat nárůst bydlení v nájmu,“ řekla analytička České spořitelny Tereza Hrtúsová.

Když budete v současnosti financovat nemovitost 80procentní hypotékou, tak vás velice pravděpodobně bude stát v měsíčních nákladech více než nájem. Nedá se to ale paušalizovat a je třeba brát v potaz, kolik má člověk naspořeno.

Hypotéku má podle agentury Ipsos v současnosti téměř každý čtvrtý Čech. Třetina lidí s hypotečním úvěrem splácí každý měsíc částku do sedmi tisíc korun a další třetina pak mezi sedmi a 13 tisíci. U 40 procent Pražanů s hypotékou přesahuje splátka 13 tisíc korun.

Zajímají Vás nemovitosti?

Získejte tipařskou odměnu. Více informací:

Příklady pronájmů 2+1

Praha: Seifertova ulice, Praha 3 – Žižkov 62 m²: 22 000 Kč měsíčně. Nebo menší 40 m² v Sokolské na Novém Městě za 19 300 Kč měsíčně. Jen o málo levnější je Praha 4 – Braník ulice Ke Krči, 52 m² za 18 tisíc Kč měsíčně.

Hradec Králové: čtvrť Pražské Předměstí, 50 m²: 12 000 Kč za měsíc. O dvacet metrů větší dva plus jedna na Slezském Předměstí je za patnáct tisíc měsíčně.

Plzeň:Jižní Předměstí, nový byt, 43 m²: 19 900 Kč za měsíc, kauce čtyřicet tisíc. Větší a hezký byt (65 m2) ve vnitřním městě je za patnáct tisíc měsíčně.

České Budějovice: Panská, 80 m² zařízeno v zámeckém stylu: 15 500 Kč za měsíc. O polovinu menší byt v Hradební je za 13 tisíc měsíčně.

Liberec: Sokolovské náměstí, 69 m²: 14 500 Kč za měsíc.

Brno: Gorkého, Veveří, 59 m², 20 900 Kč měsíčně; nebo Kladivova-Černá Pole, 68 m² je za 20 000 Kč měsíčně. V ulici Chalabalova v Kohoutovicích pak 63 m² vyjde na 13 000 Kč měsíčně.

Ostrava: Holasova, 55 m2: 10 700 Kč za měsíc. O deset metrů čtverečních menší byt ve Středoškolské je za 11 000 Kč měsíčně.

Olomouc: tř. Svobody, 80 m2: 17 900 Kč za měsíc. Čtyřicetimetrové 2+1 v Denisově ulici stojí 13 400 Kč měsíčně.

Zlín: Dlouhá, 60 m2: 15 000 Kč za měsíc. Poloviční jednotka ve Štefánikově vyjde na 13 500 Kč měsíčně.

Zdroj: Sreality.cz

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova