RE/MAX Elite

Hypoteční trh se propadá, úroková sazba u nových úvěrů roste

 

RE/MAX Elite cituje článek z novinky.cz, 12. 8. 2022, 6:01, Barbora BuřínskáNovinky

Necelých 12 miliard korun činil v červenci objem hypoték poskytnutých bankami a stavebními spořitelnami. Oproti červnu je to o více než třetinu méně, v meziročním srovnání pak dokonce o 73 procent. O 0,4 procentního bodu vzrostla minulý měsíc i průměrná úroková sazba skutečně nových hypoték, dosáhla tak hodnoty 5,4 procenta ročně.

Data pravidelného Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA) naznačují, že v červenci propad hypoteční aktivity výrazně zesílil, a to jak v objemu, tak i v počtu poskytnutých úvěrů na bydlení.

Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 11,9 miliardy korun, o 7,4 miliardy korun méně než o měsíc dříve. V meziměsíčním srovnání se jedná o více než třetinový propad. Červenec oproti červnu sice již tradičně bývá na hypotečním trhu slabším měsícem, ovšem letošní propad je skutečně enormní.

Jak z Hypomonitoru vyplývá, hypoteční trh stále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky, která svůj propad prohloubila z 65 procent v červnu na 73 procent v červenci.

Loňský rok byl, co se objemu poskytnutých hypoték týče, velmi silný. Není tedy divu, že propad v červenci je tak markantní. Ovšem citelný je i ve srovnání s rokem 2020. Letos byla v sedmém měsíci poskytnuta zhruba polovina objemu než o dva roky dříve. Navíc od ledna do července se  aktivita na hypotečním trhu propadla o více než polovinu.

ČBA Hypomonitor červenec 2022
  Objem
(mld. Kč)
Počet Sazba
(%)
Celkem 11,9 4183 5,41
Nové úvěry 9,8 3266 5,42
Refinancované z jiné instituce 1,8 802 5,34
Refinancované interně 0,3 115 5,29
Pramen: ČBA Hypomonitor

 

Průměrná sazba nových hypoték na 5,4 %

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů se v červenci dostala na hodnotu 5,4 procenta z červnových pěti procent, a dostala se tak na nejvyšší úroveň od začátku roku 2010. Data také ukázala, že meziměsíční růst sazeb v červenci mírně zrychlil a byl druhý nejsilnější od začátku minulého roku.

Nabídkové ceny hypoték se v současnosti pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od šesti do sedmi procent v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. V posledním období však jejich dosavadní růst do velké míry ustal, což souvisí s vývojem tržních úrokových sazeb.

Lidé si půjčují méně

Průměrná výše hypotéky v posledních měsících mírně klesá a v červenci se dostala nepatrně nad úroveň tří milionů korun. Na její výši, resp. na snižování její výše, se tak odrazila přísnější pravidla České národní banky, stejně tak růst úrokových sazeb a vyšší splátky. To mnohé zájemce o hypotéku přimělo přehodnotit své plány.

V listopadu minulého roku byla průměrná výše hypotéky nejvyšší a činila 3,46 milionu korun.

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova