RE/MAX Elite

Karty se obracejí. Zájemců o nákup nemovitosti ubývá, potvrzuje i RE/MAX Elite

 

V první polovině letošního roku zájem Čechů o pořízení vlastní nemovitosti výrazně ochladl. Mohou za to především drahé hypotéky. Ještě donedávna se přitom o jednu nemovitost ucházely desítky zájemců a prodávající si tak mohli diktovat podmínky. Dnes jsou naopak ve výhodě kupující, vyplývá z průzkumu mezi vybranými zástupci realitních kanceláří, tento trend potvrzujeme i v RE/MAX Elite.

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

 

Aktuální průzkum potvrdil to, o čem už se mluví delší dobu: na nemovitostní trh dorazilo citelné ochlazení. Více než polovina oslovených realitních makléřů v průzkumu shodně uvádí, že kupujících je proti druhé polovině loňského roku výrazně méně.

Za ochlazením stojí především vysoké úrokové sazby, které ve snaze tlumit dvoucifernou inflaci šponuje Česká národní banka. „Financování koupě nemovitosti pomocí hypotéky se tedy v porovnání s loňskem výrazně prodražilo a mnozí zájemci své plány na pořízení vlastního bydlení přehodnotili,“ .

Nižší poptávka se promítá i do doby prodeje nemovitosti. Zatímco ještě loni našla většina nemovitostí nového majitele do týdne, v horším případě do měsíce, nyní více než polovina nemovitostí čeká na svého kupce až dva měsíce.

Přes tři čtvrtiny oslovených realitních makléřů navíc potvrdily, že v prvním pololetí letošního roku přišel obrat proti minulým letům a počet volných nemovitostí určených k prodeji postupně rostl. Ještě v druhé půli roku 2021 přitom většina realitních kanceláří pociťovala nedostatek bytů i rodinných domů.

„Zájemci o pořízení vlastního bydlení mají nyní díky širší nabídce vyšší šanci získat nemovitost podle svých představ. I když jsou ceny bytů a rodinných domů na maximech, prodávající začínají být mnohem otevřenější k poskytnutí určité slevy,“.

 

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova