RE/MAX Elite

Konec snů o vlastním bydlení.....?

ilustrační snímek

RE/MAX Elite volně cituje článek, www.idnes.cz, Kamila Jušková z 4.5.2023
 
Sen postavit si dům podle svých představ na vlastním pozemku se většině Čechů rozplynul. Mezi nimi je i třicátník Jan D., který s manželkou koupil parcelu u Hradce Králové za pět milionů korun. Při kalkulaci úvěru na stavbu rodinného domu však zjistili, že už na něj nedosáhnou. Takový případ zdaleka není ojedinělý.
 

Aby Jan se svou manželkou půjčku získali, museli slevit ze svých plánů a rozhodli se nechat si postavit jen hrubou stavbu. „Zbytek zednických a dalších prací budu dělat se známými postupně svépomocí nejspíš dalších deset let,“ konstatuje mladý policista.

Konec boomu nové výstavby potvrzují i stavební firmy. „Ještě loni, než se zvýšily úrokové sazby a změnily podmínky poskytování úvěrů, to lidem vycházelo, letos se ale dostali do patové situace. Musí počkat, až zlevní hypotéky, nebo projekt přepracovat a postavit mnohem menší stavbu“ . „Zhruba polovinu zakázek nám letos lidé odřekli, aktuálně vnímáme propad poptávky až o 70 procent,“ řekl MF DNES Valerian Šnoblt, ředitel společnosti Keramické domy

 

Pokles až o polovinu očekává i Marek Šimáně, obchodní ředitel společnosti HP Domy. „Pro 50 procent potenciálních klientů z minulosti se stala výstavba vlastního domu nedosažitelnou investicí. Kdo si před dvěma lety mohl dovolit pozemek v blízkosti města a malý rodinný dům, si spíše koupí byt na okraji města,“ popisuje Šimáně.

Stavitelé se často setkávají i s tím, že lidé ustoupí od stavby „na klíč“. Místo toho se rozhodnou dostavět domek svépomocí, i kdyby to mělo trvat desítky let.

Ceny novostaveb rodinných domů navíc za poslední rok stouply o 10 procent, za poslední dva roky o 20 procent.

Pokles ceny nemovitostí v Česku
 
 
 

Důvodem je růst cen materiálů, ale hlavně stavebních prací. Firmy proto odhadují další pokles zájmu o vlastní výstavbu. Ochladl i zájem o hypotéky. „Za poslední rok klesla poptávka o 30 procent. Lidé přestali mít zájem hlavně o úvěrování nových bytů a novostaveb rodinných domů od developerů, které jsou pro ně předražené. Drtivá většina lidí teď poptává úvěry na starší byty nebo starší domy, které si časem opraví svépomocí,“ potvrdila Veronika Kráčmar Hegrová, obchodní ředitelka Hypo na míru.

 

Podle realitních makléřů se snížila i průměrná výše hypotéky. Aktuálně je okolo šesti milionů.

„Nejčastější sazba se pohybuje okolo 5,5 procenta, žádné razantní zlevnění nečekáme,“ říká Veronika Kráčmar Hegrová. Podle ní není pro žadatele problém ani tak dostatek hotovosti a rostoucí úrokové sazby, ale takzvaný limit DSTI (aktuálně nesmí splátky všech úvěrů, včetně hypotéky, překročit 45 procent čistého měsíčního příjmu).

Tento limit byl opětovně zaveden loni v dubnu a podle realitních makléřů vycházel z nadhodnoceného trhu nemovitostí. Od té doby se ale reality propadly v některých případech i o desítky procent.

 

„Ten, kdo potřebuje bydlet, vydá ze svého rodinného rozpočtu prakticky stejnou částku za nájem, jako by vydal za splátku hypotéky. Lidé musejí do nájmu, zvyšuje se poptávka po nájemním bydlení a ceny jdou nahoru,“ tvrdí Robert Hanzl, generální ředitel Next Reality.

Objevují se ale zprávy, že by centrální banka mohla do léta některé podmínky hypoték zmírnit, a to kromě již zmíněného limitu DSTI i limit DTI. Ten pro změnu značí poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. Pro mnoho lidí, kteří na hypotéku dosáhnou, se stává lepší volbou koupě staršího bytu či domu. Ty navíc na rozdíl od novostaveb neustále zlevňují.

Velké zlevňování

Podle serveru Reality iDNES klesly ceny bytů od loňského července v průměru o 6,9 procenta, u domů o 2,3 procenta. „Realitní trh sice po Novém roce ožil, ale ne natolik, aby mohly nemovitosti opět zdražovat. V dnešní době jsou kupující v mírné výhodě a mohou si vyjednat i nějakou slevu,“ říká Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz.

Někteří makléři hovoří i o výraznějším zlevňování. „Pokles cen u bytů i domů je až 25 procent u nabídkových cen.

 

 

Největší pokles cen bytů nastal u těch před rekonstrukcí na severu Čech a na severu Moravy. „V některých městech klesly ceny bytů v panelových domech před rekonstrukcí za poslední dva roky až o 40 procent,“ říká Michal Pich ze serveru Reality Čechy a Reality Morava.

Zajímají Vás nemovitosti?

Získejte tipařskou odměnu. Více informací:

 

Pokud jde o rodinné domy, je vždy klíčová lokalita. I starší domy před rekonstrukcí v atraktivních lokalitách si svou cenu budou podle Picha velmi dobře držet i v budoucnosti. Stejně tak nízkoenergeticky náročné novostavby. Problém ovšem nastává u velkých rodinných domů, které rekonstrukce teprve čeká.

Nejlepší podmínky pro nákup vlastní nemovitosti byly statisticky v prosinci 2012, naopak nejhorší v roce 2022. Realitní makléři vnímají teď na jaře i mírně zvýšenou poptávku po rekreačních objektech, které si lidé často přestavují na trvalé bydlení. „Ceny, které vystřelily v nedávném období covidu, musejí majitelé snížit minimálně o 30 procent, aby byly tyto nemovitosti prodejné,“ tvrdí Hanzl.

 

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova