RE/MAX Elite

Nájmy bytů vzrostly meziročně o třetinu

RE/MAX Elite volně cituje článek www.idnes.cz z 2. října 2022  9:53.

 

Zájem o nájmy v druhé polovině roku stoupl. O jeden byt se průměru uchází kolem 40 zájemců, rekordmanem je byt, o který se ucházelo 327 lidí. Ceny vzrostly meziročně až o třetinu, v Praze atakují hranici 400 korun za metr čtvereční.

Touha po pronájmech stoupla v červnu poté, co žadatelé toužící po vlastním bytu nedosáhli na hypotéku. K tomu se v září tradičně přidali s poptávkou po nájmech vysokoškoláci a nově také skupina lidí, kteří musí kvůli rostoucím cenám uskrovnit a mění bydlení za levnější.

Celorepublikový průměr ceny za metr čtvereční je podle Bezrealitky 230 korun a v Praze dosáhl 312 korun za metr čtvereční. Next Reality uvádí v metropoli průměr 400 korun, což je meziroční nárůst o 30 procent. V Brně je podle Bezrealitky metr za 265 Kč/m2, Next Reality má 350 Kč/m2.

Re/max uvádí meziroční nárůst cen o pětinu v Praze i Brně. Například byt o velikosti 2+1 v pražských Malešicích se nyní pronajímá okolo 17 tisíc korun. Společnost realitymix.cz na svém webu má ve statistikách, že průměrný pronájem bytu 60 m2 je v Praze přes 21 tisíc korun.

Stoupat výše nájmu bude do okamžiku, než přijde snížení úrokových sazeb hypotečních úvěrů. To bude mít za důsledek zvýšení dostupnosti hypoték, a tím logicky zvýšení zájmu o nákupy nemovitostí na úkor pronájmů

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/najmy-bydleni-praha.A221002_093957_ekonomika_akp

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova