RE/MAX Elite

Při předávání bytu či domu se vyplatí obezřetnost. Na co všechno si dát pozor?

 

RE/MAX Elite volně cituje článek www.novinky.cz  z  20. 10. 2022, 5:10, autor: Barbora Buřínská

 

Kupujete-li si nemovitost, ať už se jedná o starší dům, či byt, ale i novostavbu, nespoléhejte se na tvrzení prodávajícího, že je bez závad. Pokud nějaké nedostatky při předávání nemovitosti objevíte, uveďte je do předávacího protokolu a s prodávajícím se domluvte na jejich odstranění. Co vše je nutné zkontrolovat?

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

 

„Přebírání bytu nebo rodinného domu je důležitým momentem, který není radno podcenit. Může se totiž stát, že nemovitost má zjevné, nebo dokonce skryté vady. Více nedostatků obvykle najdete u starších a již užívaných nemovitostí. Ale ani novostavby nebývají zcela bez závad. Pozornost věnujte i zdánlivým maličkostem, jako je například hladké dovírání dveří a oken..

 

Využijte pomoc odborníka

Rozhodně se vám vyplatí být na první prohlídku domu či bytu připraveni. Sepište si poznámky, na co se zaměřit a co zkontrolovat.

Při první prohlídce nemovitosti se zajímejte o její aktuální technický stav. Seriózní majitel i realitní kancelář by vás měli seznámit se zjevnými nedostatky. Ovšem může se stát, že se v nemovitosti vyskytují i nějaké skryté vady, o nichž ani majitel netuší. Proto je rozhodně ve vašem zájmu, pokud na to sami nestačíte, pozvat si na pomoc i zkušeného odborníka, tzv. inspektora nemovitostí.

„O všech vadách je dobré vědět předem. Odstranění závažných nedostatků, jako je například nadměrná vlhkost v obytných místnostech, je při současných cenách stavebních materiálů i prací finančně velmi nákladné. Pokud se vám nemovitost i přes zjištěné závady líbí, pokuste se s majitelem domluvit na nápravě. Můžete požadovat například opravu na náklady prodávajícího nebo se dohodnout na adekvátní slevě. Řešením je i navýšení hypotéky a oprava na vaše vlastní náklady.

Závady zaprotokolujte

Před podpisem kupní smlouvy trvejte na sepsání všech zjištěných závad. Také je nanejvýš vhodné domluvit se s prodávajícím na jejich odstranění i na tom, do jakého stavu je nutné nemovitost uvést. Také si vyjasněte, co všechno je součástí prodeje. Zda například budou místnosti vybaveny jako při první prohlídce apod. Pochopitelně vše je potřeba zapsat i do smlouvy.

U novostaveb se vypracovává projektová dokumentace. Před převzetím nemovitosti proto zkontrolujte, zda vše schválené projektové dokumentaci odpovídá. Při přebírání nemovitosti do užívání trvejte na sepsání protokolu o předání bytu či domu.

„Vzor protokolu si nechte předložit předem. Dopředu budete vědět, co vše obsahuje. Pokud vám v něm bude něco scházet, požádejte o jeho doplnění nebo si připravte vlastní předávací protokol.

Co sledovat při prohlídce bytu či domu

Pokud se rozhodnete koupit byt, nezajímejte se jen o interiér, ale věnujte se i vnějšku bytového domu.

„Účet za vytápění bude jistě výrazně nižší u bytů v dobře zateplených domech. Značnou finanční úsporu přináší i kvalitní termoizolační okna a balkonové dveře. Pokud jste si vyhlédli byt v posledním patře domu, řádně si prohlédněte střechu. Poškozené střešní tašky nebo porušená izolace ploché střechy vás totiž před deštěm neochrání. V podkrovních bytech také zkontrolujte těsnost všech střešních oken,“ .

Voda se ale do bytu může dostat i přes nedokonalé spoje, například mezi fasádou a oknem. Jak odborníci upozorňují, mezi časté vady patří například problémy kvůli nekvalitní izolaci od okapů či balkonů.

V interiéru se při prohlídce bytu zaměřte už na vstupní dveře do bytu. Lze je snadno odemykat i zamykat? Otevírají se bez zadrhávání a vše dokonale doléhá a těsní? Pochopitelně stejným způsobem zkontrolujte i dveře do jednotlivých místností.

Zaměřte se i na vizuální kontrolu rovnosti zdí a podlah. Ověřte správné usazení veškeré sanitární keramiky, vany a dalšího vybavení koupelen a toalet, těsnost, ale i funkčnost vodovodních baterií a průchodnost odpadů. Zkontrolujte funkčnost vypínačů, elektrických zásuvek, jednotlivých svítidel a vestavěných spotřebičů.

Pokud se rozhodujete o koupi domu, postup při jeho prohlídce je podobný jako v případě koupě bytu. Zkontrolujte jak vnitřek, tak vnějšek. Důležitá je dále dostupnost inženýrských sítí, zajímejte se i o to, zda je dům napojen na veřejnou kanalizaci, či má jen septik, jímku nebo vlastní čističku odpadních vod. Pokud chybí kanalizace, musíte počítat i s dalšími provozními výdaji. (pozn. vývoz jímky, výměna filtrů v ČOV apod.)

Důležité je i vytápění domu, zda je zavedena přípojka plynu, či se vytápí elektřinou nebo třeba tuhými palivy.

Při koupi rodinného domu se pokuste zjistit, jaké budete mít sousedy. Pokud například plánujete rozsáhlejší rekonstrukci domu, budete potřebovat souhlas sousedů. S některými sousedy může být jednání velmi komplikované a zdlouhavé.

 

Při převzetí bytu nebo domu si od prodávajícího vyžádejte veškerou dostupnou dokumentaci. „Hodit se vám bude například stavební dokumentace, plány nemovitosti a veškeré revizní zprávy. Jsou-li součástí prodeje i dražší spotřebiče, požadujte záruční listy a návody k obsluze. Majitelé bytů budou potřebovat také kontakty na správu domu,“ doplnil Krejčí.

Nepodceňte prohlídku ani u pronájmu

Na důkladné prohlídce a sepsání předávacího protokolu trvejte i v případě, pokud si budete chtít pronajmout byt nebo rodinný dům.

„Při prohlídce zkontrolujte a vyzkoušejte všechny domácí spotřebiče a zařízení, včetně sprchy, digestoře, svítidel. Zaměřte se i na drobná poškození vybavení. Setkat se můžete s oděrkami nebo fleky na nábytku, kuchyňské lince, podlahách nebo dveřích. Varovným signálem je například i plíseň ve spárách mezi obklady u vany či sprchového koutu,“ popisuje časté závady Jiří Krejčí.

Pokud odhalíte nějaké závady, uveďte je do protokolu a vše řádně zdokumentujte. Podrobně popište aktuální stav a pořiďte si fotografii. Od pronajímatele můžete požadovat ještě před nastěhováním opravu a uvedení do bezvadného stavu nebo opravu na vaše náklady oproti slevě z kauce či nájemného.

 

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova