RE/MAX Elite

Realitní žně končí, domy a byty po letech zlevňují. Mohou za to hypotéky i energie

 

RE/MAX Elite volně cituje článek idnes premium  , 16. září 2022 , Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ceny-nemovitosti-reality-kupni-cena-pruzkum.A220915_164714_domaci_dyn

 

Nedostupné hypotéky i strach lidí z drahých energií ochladil trh s nemovitostmi. Ceny domů a bytů začaly po deseti letech růstu klesat. Potvrzuje to průzkum MF DNES mezi realitními experty.

„Nemovitosti zlevňují ve všech lokalitách v celé republice. Dokonce i v hlavním městě, kde se pokles týká všech míst včetně Prahy 1. Hypoteční trh se zcela zastavil a nových úvěrů jsou v posledních týdnech jen jednotky kusů

Zlevňování zatím není plošné, nejvíce ztratily na hodnotě zejména byty a domy před rekonstrukcí a energeticky nehospodárné. „Pokles zažívají i panelové byty a skončil boom prodeje chat a chalup. Obecně přibývá nemovitostí v nabídce a zájem klesá o hůře dostupné lokality, kde je k provozním nákladům třeba počítat s vyššími náklady na dopravu. 

Nemovitosti, po kterých se ještě před rokem „zaprášilo“ během pár dnů, letos zůstávají v nabídkách realitek i řadu měsíců. Domů a bytů na prodej přibývá stále stejně, ale nejsou už kupci.  Prodávající často ještě zkoušejí „nastřelit“ vyšší cenu, tím ale kupující spíš odrazují. Zájemci už loňské ceny nejsou ochotni akceptovat.

Třeba v Olomouci se ještě před rokem dal prodat dvoupokojový panelový byt před rekonstrukcí za čtyři miliony korun, teď už je to o statisíce méně. 

Důvodem, proč se už lidé nehrnou do pořizování nemovitostí, jsou podle odborníků vedle příliš vysokých cen i obavy ze zimy a nákladů na energie. Spousta z nich už také nedosáhne na hypotéku. „Kvůli vyšším úrokům, které přesáhly šest procent, a regulaci ČNB klesá počet hypoték, zejména těch nad tři miliony korun.

Ubylo lidí, kteří si brali hypotéku na investici, tedy pořízení bytu k následnému pronájmu.

V některých lokalitách, jako je třeba Praha 4, už ceny začínají pozvolna klesat. Například jednopokojový panelový byt se tam ještě před Vánoci prodával za cenu okolo čtyř milionů, nyní o půl milionu levněji.

Dvoupokojové byty zdražily od začátku roku v celorepublikovém průměru o čtyři procenta. Nicméně třeba v Olomouci a dalších lokalitách se růst cen již zastavil.

Třípokojové byty si sice připsaly 1,55 procenta, jsou ale opět výjimky. Konkrétně v Brně–Bystrci se ještě před rokem prodávaly byty 3+1 za zhruba 6,5 až 7 milionů korun, aktuálně za cenu i o milion nižší.

Podobně ztrácejí na hodnotě i rodinné domy. V průměru sice jejich cena mírně stoupla – od prosince 2021 o dvě procenta – jenže je mezi nimi propastný rozdíl.

Výrazně se rozevírají nůžky mezi kvalitními, nízkoenergetickými stavbami a těmi v původním stavu. Nemovitosti, které mají nízké nároky na energie, si svou hodnotu drží. Lidé nechtějí reality před rekonstrukcí, protože mají obavy z vysokých nákladů spojených se stavbou.

Velkou roli sehrává i konkrétní místo. Nemovitosti v žádaných lokalitách nemají o kupce nouzi ani nyní. Naopak místa s horší občanskou vybaveností a dopravní dostupností výrazně ztrácejí. „V letech 2008 až 2014, během ekonomické recese, nejvíce ztratily ze své původní hodnoty starší nemovitosti na severu Čech v okresech Teplice, Ústí nad Labem a Most a na Moravě v okresech Ostrava, Karviná, Bruntál. Od prosince se evidujeme zastavení růstu cen nemovitostí opět v těchto regionech.

Kupující si podle makléřů převisu nabídky všímají a mají větší prostor pro jednání o ceně. „Za posledních deset let platí pravidlo, že nabídková cena se oproti realizované (kterou opravdu kupující uhradí) u rodinných domů pohybuje přibližně o 20 procent výše a u bytů o 5 až 10 procent. Poslední dva roky to neplatilo, ale trh se opět vrací do tohoto standardu.

Jakým tempem budou nemovitosti dál zlevňovat, si makléři netroufají odhadnout. „Výraznějšího zlevnění by se mohly dočkat velké nemovitosti s cenou nad 15 milionů korun. Jejich cena by mohla klesnout o 10 až 20 procent. 

Nájmy zdražují

Se zlevňováním nelze počítat u pronájmů. „Trh s pronájmy je silnější než v předchozích letech. Je podpořený návratem studentů do škol, přílivem ukrajinských běženců a zájemců o bydlení, kteří v tuto chvíli nechtějí nebo nemají na vlastní“.

 

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova