RE/MAX Elite

Růst nájmů zabrzdil, ale záleží na místě

 

RE/MAX Elite volně cituje článek z novinky.cz  3. 2. 2023, 6:12, Jindřich GinterPrávo

 

Oproti podzimu už není taková rvačka o nájemní byty. Zájem trvá, ale už neplatí, že se do druhého dne pronajme téměř každý byt v nabídce v jakémkoliv stavu o tisíce dráž než před dvěma lety. Poptávka po nájmech a tím růst cen se víceméně stabilizovaly. Hodně ale záleží nejen na městě a čtvrti, ale hlavně na konkrétním místě.

Foto: Profimedia.cz, Ilustrační snímek
 

„Ze srpnového a zářijového maxima, kdy bylo na jeden byt i přes třicet zájemců, klesl jejich průměr na šestnáct. Důvodem je nejen mírné ochlazení poptávky, ale především její rozvrstvení mezi výrazně větší počet nemovitostí v nabídce“. 

Ze zářijového maxima, kdy bylo na jeden byt i přes 30 zájemců, klesl jejich průměr na šestnáct

 

Poptávku udržují Ukrajinci

U zdražování nájmů se už naráží na strop finančních možností, protože nájemníci se nezřídka musejí vypořádat s dražšími energiemi od ledna. Především ale přibývá nabízených jednotek, protože je k nájmům začali dávat také někteří developeři kvůli výraznému poklesu prodejů.

„Ceny nájemního bydlení přestaly růst tak rychlým tempem nebo přešly do stagnace. Výjimkou je Praha a Brno“.

Poptávku po nájmech především v hlavním městě udržují vysokou zejména občané z Ukrajiny či Běloruska. Někteří chtějí už v Česku zůstat, jiní plánují nájem na rok a věří, že se budou moci do své vlasti vrátit, nebo naopak plánují jít dále na Západ.

 

Ukrajinci jsou podle makléřů ochotní platit i o něco vyšší nájmy než Češi, ale na druhou stranu nechtějí na sebe převádět energie a raději platí pronajímateli zálohy podle vyúčtování.

Menší byty jsou zajímavé nižší celkovou kaucí, kdy rozdíl proti dispozicím 2+1 a 3+1 je i v desítkách tisíc korun. Nižší bývají také náklady na poplatky v domě a energie, které jsou u většího bytu až dvojnásobné. Zatímco byt do 50 metrů čtverečních má kauci obvykle 25 až 40 tisíc korun, u větších bytů je to 70 tisíc i více.

Menší byty ale také mohou mít vyšší nájemné v přepočtu na metry čtvereční, jestliže se nacházejí v kvalitní lokalitě a dobrém stavu. V absolutních částkách se u 1+1 často platí už jen o pár tisíc korun méně než u 2+1.

Například vybavený, světlý a udržovaný byt 1+1, 40 m2,v ulici Za Pohořelcem, deset minut pěšky od Pražského hradu, stojí v základním nájmu tolik jako pětasedmdesátimetrové sídlištní 3+1 po rekonstrukci v Braníku, tedy 21 tisíc korun měsíčně. Náklady na energie, vodu a poplatky v domě a internet jsou pak však ve větším bytě i dvojnásobné proti částce pět tisíc korun u zmíněného 1+1.

Ovšem uvedený byt pod Petřínem je zase o zhruba pět tisíc korun levnější než garsonka u nedalekého Loretánského náměstí. Jen to ukazuje, jak moc záleží na lokalitě. Lokalita o pár set metrů dál může v nájmu znamenat rozdíl i několik tisíc korun.

Zájemci o nájem by si při celkových propočtech nákladů na bydlení každopádně měli dát pozor na to, že řada nabídek obsahuje už neaktuální výše záloh na energie. Je dobré si vyžádat poslední vyúčtování.

 

Návštěvy a mazlíček?

Některé nabídky nájemních bytů nepřiznávají náklady na zálohy s tvrzením, že energie se převádí na nájemníka, a zastírají tak na první pohled skutečné celkové náklady na bydlení.

Najdou se i nabídky, kdy nejde o byty, i když se tak nabízejí, nýbrž o přebudované nebytové prostory, kancelář nebo přízemní prostor.

Dojednat lze i o něco nižší nájemné, obvykle například půlroční platbou předem. Je-li zájemců více, může o výběru nájemníka rozhodnout i větší vratná kauce.

Někteří pronajímatelé v nájemním vztahu rovněž kladou požadavky mimo zákonný rámec. I když pak nájemník takové ustanovení podepíše v nájemní smlouvě, je stejně neplatné. Jde zejména o snahu omezovat návštěvy. 

Dalším omezením, které nemá úplně oporu v zákoně, je striktní vyžadování toho, aby nájemník v bytě neměl žádného domácího mazlíčka. Jejich přítomnost lze řešit vyšší kaucí.

 

Průměrné ceny za m2 (4. čtvrtletí 2022)

Město/kraj Prodej Pronájem
Praha 112 485 Kč 334 Kč
Středočeský kraj 70 543 Kč 233 Kč
Jihočeský kraj 53 028 Kč 194 Kč
Plzeňský kraj 60 939 Kč 211 Kč
Karlovarský kraj 36 406 Kč 184 Kč
Ústecký kraj 32 486 Kč 168 Kč
Liberecký kraj 50 305 Kč 197 Kč
Královéhradecký kraj 57 747 Kč 207 Kč
Pardubický kraj 56 994 Kč 207 Kč
Olomoucký kraj 54 496 Kč 207 Kč
Jihomoravský kraj 87 902 Kč 282 Kč
Zlínský kraj 44 246 Kč 201 Kč
Vysočina 46 551 Kč 182 Kč
Moravskoslezský kraj 40 273 Kč 178 Kč
 

 

Zajímají Vás nemovitosti?

Získejte tipařskou odměnu. Více informací:

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova