Remax Elite volně cituje článek www.novinky.cz , z 2. 7. 2023, 5:00, autor:Jindřich Ginter, Právo
Sami v nájemním bytě většinou žijí muži. Do kategorie singles spadá téměř čtvrtina z nich, nejvíce ve věku mezi 40 a 50 lety. Oproti tomu ženy nejčastěji žijí ve tří- a vícečlenné domácnosti (45 %) a samy bydlí jen v desetině případů. Ukázal to průzkum společnosti Creditas Real Estate, v němž odpovídalo přes tisíc respondentů žijících v nájmu.
Foto: Jan Handrejch, Právo, Ilustrační foto klíče
„Muži, kteří častěji žijí sami, upřednostňují menší byty z důvodu jejich praktičnosti a snazší údržby, zatímco ženy hledají pro své rodiny více prostoru a komfortu.
Bydlení stojí nejčastěji nájemníky třetinu příjmů. Uvedlo to 39 % žen a 37 % mužů. Zvýšení ceny nájmu v posledních dvanácti měsících dvakrát častěji postihlo ženy než muže, což souvisí s velikostí bytu.
Upřednostňují menší byty. Nemusí se tolik uklízet
„Přesto jak ženy, tak muži uvažují o přestěhování do menšího či levnějšího bytu v méně než deseti procentech případů“.
Z dotazníkového vzorku 27 % mužů pobírá měsíčně do 30 tisíc korun, u žen je to 42 %. Plat nad 60 tisíc korun a více mají ženy v desetině případů, muži v 17 procentech.
V celé ČR je pronajímáno zhruba 223 tisíc „investičních“ bytů, které vlastní přes sedmdesát tisíc majitelů, vyplývá z kvalifikovaného odhadu společnosti Dataligence, která zpracovává data pro Českou bankovní asociaci. Podle těchto propočtů je zhruba deset procent jednotek v bytových domech v ČR pronajímáno. Tři a více bytů vlastní zhruba 34 500 fyzických osob.
Obava z nejistoty
„Z výzkumných rozhovorů, které jsme uskutečnili, se ukazuje, že pro mnoho lidí je nájem spojen s nejistotou. Je to obava, že jim nemusí být prodloužena smlouva nebo jim bude nájemné výrazně zvýšeno,“ potvrzuje ve své studii o dostupnosti bydlení Sociologický ústav AV ČR. Připomíná ovšem, že v ČR je silná právní ochrana nájemníků, a že záleží nejen na korektnosti majitelů nemovitostí, ale i nájemníků.
„Pro mnoho lidí je také placení nájmu ‚vyhazováním peněz z okna‘ nebo ‚strkáním peněz do kapsy někomu cizímu‘, nájemní bydlení má tak status něčeho provizorního. Vytváří se tak sociální a kulturní tlak na to, získat vlastní bydlení,“ tvrdí studie.
Vlastní byt se nemusí vyplatit
„Vlastní bydlení nemusí být výhodné. Mladí si ho idealizují po vzoru rodičů,“ uvádí Martin Lux ze Sociologického ústavu AV ČR. Podle něho v Německu bydlí ve svém méně než polovina populace a většina domácností žije v nájmu, ve Velké Británii je v nájmu 40 procent lidí.
„Ať se na to díváme z různých úhlů pohledu, tak kdo je v Británii bohatý, bydlí většinou ve svém, a kdo ne, musí do nájmu. Kdo si před patnácti dvaceti lety u nás vzal hypotéku, má ji už většinou splacenou,“ oponuje Vladimír Brůna ze společnosti B&K Nemovitostní investice.
„Zájem o nájemní bydlení sice roste, ale ne zcela dobrovolně,“ říká Tomáš Carba z Asociace nájemního bydlení. Touha po vlastním bytě či domě u nás zůstává i u mladých podle sociologů vysoká. „Na vlastní bydlení musíme šetřit takřka patnáct let,“ konstatoval analytik projektu Evropy v datech Tomáš Odstrčil.
V Česku bydlí 80 procent lidí buď zcela ve vlastní nemovitosti, nebo v bytě či domě, který je zatížen zástavním právem k hypotéce. Ostatní jsou v nájmech.
Nájmy u nás na konci jara opět vzrostly. Cena za metr čtvereční se pohybuje v hlavním městě podle Bezrealitky.cz kolem 342 korun za metr čtvereční, ve Středočeském kraji 248 korun za metr čtvereční. Jihomoravský kraj, kde ceny nájmů v minulém čtvrtletí klesly, nyní zájemcům nabízí metr čtvereční za 275 korun.