RE/MAX Elite

Starší byty, domy i chalupy zlevňují

 

RE/MAX Elite volně cituje článek,  www.novinky.cz 24. 10. 2022, 13:54, Jindřich GinterPrávo

Byty, zejména ty starší, rodinné domy a chalupy zlevňují a tempo zlevňování zrychluje. Důvod je prostý: došli kupující. 

Foto: Právo

Ilustrační foto

 

„V některých krajích se ceny domů a bytů propadly o dvanáct měsíců zpět. 

„Průměrný pražský byt se v září nabízel za téměř stejnou cenu jako před rokem – 112 700 korun za metr čtvereční. To je proti situaci z letošního jara pětiprocentní pokles,“.

Nutno ale zdůraznit, že tyto údaje zahrnují nové i starší byty, nabízené také přímo vlastníky. Nové byty nezlevňují moc, mnohem výrazněji klesají ceny těch starších.

 

Například starší byt 2+1, 54 m², ve zvýšeném přízemí v Trenčínské ulici v Praze 4-Záběhlicích v cihlovém domě se nyní nabízí za 5 390 000 Kč. Byt 3+kk v panelovém domě, 70 m² ve Vazovově ulici v Modřanech pak za 5,8 milionu korun. Jedná se o nabídkové ceny, které nastavili realitní makléři.

To ale ještě neznamená, že se za tolik prodají.

Ještě větší procentuální pokles než Praha zažívají další města, většinou ovšem z nižších cen.

„Brněnské a jihomoravské byty klesly v září proti jaru o osm procent a vracejí se s průměrnou hodnotou 88 tisíc za metr čtvereční do cenové hladiny, která zde byla v zimě loňského roku,“ .

Na serveru Sreality.cz se nabízí například 2+1, 85 m² v Dřevařské ulici, Brno-Veveří za 6 250 000 Kč; nebo 3+1, 55 m² v Brně-Židenicích za 5,5 milionu Kč. V Brně-městě se na Sreality.cz nabízí přes 1300 bytů, z toho do pěti milionů jich je 340.

O deset procent vůči druhému kvartálu letošního roku už klesly ceny v Ostravě a moravskoslezských městech – byt zde zájemce v září pořídil průměrně za 40 300 korun za metr čtvereční. Například byt 3+kk po rekonstrukci, 70 m² v Ostravě-Mariánských horách je k mání za 4 725 000 korun.

Ceny bytů v Královéhradeckém a Jihočeském kraji klesají tempem 14 procent.

Ještě rychleji však padají průměrné ceny rodinných domů. Například v Jihomoravském kraji se proti jaru snížila cena za metr čtvereční o 17 procent na 41 400 korun. V Moravskoslezském kraji byl propad ještě výraznější – o celých 40 procent na 34 500 korun za metr. Středočeský kraj pak hlásí 14procentní zlevnění na 54 600 korun za metr čtvereční.

Trend bude pokračovat

„Radikální snížení cen mohou očekávat především majitelé energeticky náročných budov či domů před rekonstrukcí“ . 

Experti očekávají, že nemovitosti budou dál zlevňovat. Největší zlevňování se očekává v Ústeckém kraji, kde je odhadován pád cen v rozmezí 10 až 30 procent podle konkrétní lokality a typu nemovitosti. V Moravskoslezském a Libereckém kraji se majitelé musí připravit na snížení ceny o 10 až 25 procent. Karlovarský kraj může očekávat pokles o 15 až 25 procent.

U panelákových bytů před rekonstrukcí se příští rok na jaře očekává propad ceny až o 30 procent. 

Výjimkou budou nejspíše stavební pozemky, kde se předpokládá růst ceny. Důvod je prostý: pozemků ubývá a prodávající většinou nespěchají.

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova