RE/MAX Elite

Starší byty, domy i chalupy zlevňují

 

RE/MAX Elite volně cituje článek,  www.novinky.cz 24. 10. 2022, 13:54, Jindřich GinterPrávo

Byty, zejména ty starší, rodinné domy a chalupy zlevňují a tempo zlevňování zrychluje. Důvod je prostý: došli kupující. 

Foto: Právo

Ilustrační foto

 

„V některých krajích se ceny domů a bytů propadly o dvanáct měsíců zpět. 

„Průměrný pražský byt se v září nabízel za téměř stejnou cenu jako před rokem – 112 700 korun za metr čtvereční. To je proti situaci z letošního jara pětiprocentní pokles,“.

Nutno ale zdůraznit, že tyto údaje zahrnují nové i starší byty, nabízené také přímo vlastníky. Nové byty nezlevňují moc, mnohem výrazněji klesají ceny těch starších.

 

Například starší byt 2+1, 54 m², ve zvýšeném přízemí v Trenčínské ulici v Praze 4-Záběhlicích v cihlovém domě se nyní nabízí za 5 390 000 Kč. Byt 3+kk v panelovém domě, 70 m² ve Vazovově ulici v Modřanech pak za 5,8 milionu korun. Jedná se o nabídkové ceny, které nastavili realitní makléři.

To ale ještě neznamená, že se za tolik prodají.

Ještě větší procentuální pokles než Praha zažívají další města, většinou ovšem z nižších cen.

„Brněnské a jihomoravské byty klesly v září proti jaru o osm procent a vracejí se s průměrnou hodnotou 88 tisíc za metr čtvereční do cenové hladiny, která zde byla v zimě loňského roku,“ .

Na serveru Sreality.cz se nabízí například 2+1, 85 m² v Dřevařské ulici, Brno-Veveří za 6 250 000 Kč; nebo 3+1, 55 m² v Brně-Židenicích za 5,5 milionu Kč. V Brně-městě se na Sreality.cz nabízí přes 1300 bytů, z toho do pěti milionů jich je 340.

O deset procent vůči druhému kvartálu letošního roku už klesly ceny v Ostravě a moravskoslezských městech – byt zde zájemce v září pořídil průměrně za 40 300 korun za metr čtvereční. Například byt 3+kk po rekonstrukci, 70 m² v Ostravě-Mariánských horách je k mání za 4 725 000 korun.

Ceny bytů v Královéhradeckém a Jihočeském kraji klesají tempem 14 procent.

Ještě rychleji však padají průměrné ceny rodinných domů. Například v Jihomoravském kraji se proti jaru snížila cena za metr čtvereční o 17 procent na 41 400 korun. V Moravskoslezském kraji byl propad ještě výraznější – o celých 40 procent na 34 500 korun za metr. Středočeský kraj pak hlásí 14procentní zlevnění na 54 600 korun za metr čtvereční.

Zajímají Vás nemovitosti?

Získejte tipařskou odměnu. Více informací:

Trend bude pokračovat

„Radikální snížení cen mohou očekávat především majitelé energeticky náročných budov či domů před rekonstrukcí“ . 

Experti očekávají, že nemovitosti budou dál zlevňovat. Největší zlevňování se očekává v Ústeckém kraji, kde je odhadován pád cen v rozmezí 10 až 30 procent podle konkrétní lokality a typu nemovitosti. V Moravskoslezském a Libereckém kraji se majitelé musí připravit na snížení ceny o 10 až 25 procent. Karlovarský kraj může očekávat pokles o 15 až 25 procent.

U panelákových bytů před rekonstrukcí se příští rok na jaře očekává propad ceny až o 30 procent. 

Výjimkou budou nejspíše stavební pozemky, kde se předpokládá růst ceny. Důvod je prostý: pozemků ubývá a prodávající většinou nespěchají.

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova