RE/MAX Elite

Stavební pozemky citelně zdražily

RE/MAX Elite volně cituje článek www.novinky.cz z 28.8.2023, autor: Jindřich Ginter
 

Stavební pozemky jsou v porovnání s loňskem v průměru bezmála o šestnáct procent dražší. Z toho jen za poslední čtvrtletí zdražily o dvě procenta. Vyplývá to z analýzy ČSOB.

Foto: David Taneček, ČTK

Ilustrační foto

„Nadále pokračoval cenový růst u pozemků, protože poptávka převyšuje nabídku. S rostoucí cenou pak roste také zájem o pozemky ve vzdálenějších lokalitách od okrajů velkých měst. Zde však nabídku výrazně brzdí zastaralé územní plány a kapacity infrastruktury,“ uvedl ředitel Hypoteční banky Martin Vašek.

Prodeje pozemků nejsou tolik ovlivněny zdražením hypoték, které vedlo k úbytku poptávky po bytech ve většině lokalit. Stavební parcely bývají ve větší míře kupovány z vlastních zdrojů.

„Střadatelům slouží jako dlouhodobé uložení peněz. Nepotřebují z nich mít výnos za dva tři roky, ale pořizují je na deset, patnáct a více let. Byty se staví, přibývá jich.

Velké rozdíly mezi regiony

Mezi regiony jsou každopádně značné rozdíly, což ukazují průměrné nabídkové ceny stavebních pozemků inzerovaných na Sreality.cz.

V Praze, včetně periferií a okolí do půl kilometru od hranice hlavního města, se tento průměr pohybuje kolem 13 500 Kč/m2. V pětadvacetikilometrovém prstenci se už průměrná nabídková cena dostává téměř na polovic: 7,5 tisíce korun za metr čtvereční.

O něco dále cena ještě více klesá. Například v Berouně činí 5 700 Kč, v Poděbradech 5 200 Kč a třeba v Nymburce 4 800 Kč za metr čtvereční.

Lokální specifika

Objevují se však i lokální specifika, kdy neplatí, že město je dražší než malé obce. To bývá způsobené tím, že v místě není mnoho pozemků ve veřejné nabídce. Prodávající se snaží vyčekat vyšší cenu. Do škol, k lékařům, do obchodů je to sice dál, ale cení se naopak příroda a volný prostor.

Příklad: Zatímco v Sedlčanech je průměrná nabídková cena podle Sreality.cz kolem 2 700 Kč, tak v Radíči, malé obci o deset kilometru dál, se nabídkový průměr dostává na 3 200 Kč/m2.

Je to dané blízkostí Slap, oblíbených pro rekreaci, přičemž na okraj Prahy je to zhruba padesát kilometrů.

Zajímají Vás nemovitosti?

Získejte tipařskou odměnu. Více informací:

Nejlevnější je sever

V Domažlicích jsou nabídkové ceny na úrovni 2 600 Kč/m2, v Tachově přes dva tisíce, v Hradci Králové nabídkové ceny přesahují šest tisíc korun za metr čtvereční, v Plzni 5 600 Kč.

V Brně jsou průměrné nabídky podle Sreality.cz kolem 10,5 tisíce Kč/m2, ve Zlíně a Olomouci téměř pět tisíc a v Ostravě 2 200 Kč/m2. V Chebu je to 1 700 Kč/m2, v Mostě pak ještě o sto korun za čtvereční metr méně.

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova