RE/MAX Elite

Zájem o nové byty je v současnosti nízký

RE/MAX Elite volně publikuje článek www.idnes.cz z 13.1.2023, Autor:

 

Vyčkávání. Tak by se dala jedním slovem vystihnout momentální situace na trhu s byty v novostavbách ze strany zájemců o koupi. Ze strany developerů tak nutně přichází boj o zákazníka. Že půjdou s cenami dolů ovšem přesto očekávat nelze. Důvodů je víc.
 

 

Nálada na nemovitostním trhu se aktuálně nese v duchu vyčkávání. Kdo nepotřebuje řešit situaci s bydlením nyní, raději čeká. A to platí nejen pro starší byty, ale i pro ty nové.

Čísla v tomto směru hovoří jasně. Prodeje  bytů v novostavbách se například v Praze i Brně propadly v roce 2022 zhruba o 60 procent. V Praze se za první tři čtvrtletí loňského roku prodalo 2 550 bytů. „Srovnáváme ale s rekordním rokem 2021, kdy se v Praze prodalo téměř 7 500 bytů a šlo o prodejně nejsilnější rok v novodobé historii“.

V Brně se za celý loňský rok prodalo 758 bytů. Brněnskou roční statistiku přitom zachraňuje především první čtvrtletí, které bylo pro prodejce nemovitostí nadmíru úspěšné.

Loni ceny stále výrazně rostly

Ceny se ovšem vyšplhaly na maxima. Podle analýzy společností Trigema, Central Group a Skanska Residential dosáhla ve třetím kvartále roku 2022 průměrná cena nového bytu v Praze 147 884 korun za metr čtvereční, nabídková 154 181 korun za metr čtvereční. To je meziročně o 17 procent, respektive o 12 procent více.

Cena prodaného bytu v brněnských developerských projektech v loňském roce dosáhla průměrné hodnoty 117 tisíc korun za metr čtvereční podlahové plochy. Oproti předcházejícímu roku 2021 to představuje výrazný růst, a to bezmála o 17 procent. Za tři roky nemovitosti v Brně zdražily dokonce až o 57 procent. V realizovaných transakcích stále doznívala vlna růstu cen předchozích období.

„Růst průměrných cen uskutečněných prodejů lze očekávat i v tomto roce. Roční průměr je dlouhé období a setrvačnost takového statistického údaje je vysoká. Za poslední půlrok se cena prodaných bytů drží na úrovni 129 tisíc korun za metr čtvereční“ .

Za průměrnou garsonku o velikosti 35 metrů čtverečních v Brně tak zaplatí zájemci aktuálně 4,8 milionu korun. Průměrná cena dvoupokojového bytu činí 7,3 milionu korun. Tři pokoje v brněnské novostavbě vyjdou kupující v průměru na 10,1 milionu korun a čtyř a vícepokojové byty stojí v průměru 15,2 milionu korun, přičemž ceny těch nejdražších z nich sahají až k 30milionovým částkám. Téměř tolik stál i nejdražší byt prodaný v roce 2022.

 

Jak na propad zájmu zareagoval trh

Když k tomu přičtete nejistotu způsobenou válkou na Ukrajině, vysokou inflaci, drahé energie, vysoké sazby hypoték a jejich přísnější regulaci, není divu, že je zájem o byty momentálně tak nízký. Co to udělá s cenami? V tomto směru odborníci očekávají odlišný vývoj u starších nemovitostí a novostaveb.

Ceny již začaly klesat u starších bytů. První zpravidla na podobné změny reaguje panelákový segment. Důvod je poměrně prostý. Ti, kteří nakoupili byty před pár lety, na prodeji vydělají, i když půjdou s cenou dolů. Nakupovali je totiž z dnešního pohledu za velmi výhodné ceny.

To ovšem neplatí pro developery. „U primárního trhu, tedy u novostaveb, zásadní korekci cen očekávat nelze. Důvodů je více – především vstupní ceny práce, materiálů a produktů jsou stále vysoce nad cenami z počátku roku 2022. “ Limitovaná je navíc také nabídka, neboť povolování nových staveb trvá stále velmi dlouho.

U novostaveb proto realitní odborníci očekávají spíše stagnaci cen. „Pokud totiž máte dostavěný a zkolaudovaný projekt, kde jsou neprodané byty, máte v něm vysokou část vázaného kapitálu, který nemůžete dále investovat.“

Tím se dostávají do výhodnější pozice kupující. Mohou vybírat z širší nabídky než v posledních letech. Po dlouhé době totiž nejsou všechny byty během okamžiku prodané ještě „z papíru“, ale v nabídkách jsou i již dokončené byty. Navíc jdou developeři případným zájemcům o koupi vstříc různými marketingovými pobídkami.

 

 

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova