RE/MAX Elite

Zlevňování hypoték zatím v nedohlednu, sazby opět mírně vzrostly

RE/MAX Elite volně cituje článek www.novinky.cz z 10. 5. 2023, 0:00, autor: Barbora Buřínská

Již druhý měsíc v řadě došlo k mírnému nárůstu průměrné nabídkové sazby hypoték podle Swiss Life Hypoindexu. V květnu se tak dostala na hodnotu 6,32 procenta. Nad šesti procenty se drží již od loňského července.

Vývoj průměrné nabídkové sazby hypoték (v %)

 

Meziměsíční nárůst průměrné nabídkové sazby činí dva bazické body, v dubnu byla její hodnota 6,30 procenta ročně. Jedná se tak jen o mírný nárůst; podobný meziměsíční nárůst o tři bazické body byl zaznamenán i v dubnu. Ovšem ve srovnání s průměrnou nabídkovou sazbou před dvěma lety je nyní o 3,92 procentního bodu vyšší, ukázala analýza dat.

„Swiss Life Hypoindex již druhý měsíc po sobě vykázal nárůst. Jde o velmi drobný nárůst způsobený zvýšením sazeb u jedné ze sledovaných bank. Poměrná nabídková sazba se tak ustálila na hodnotě 6,32 procenta. S ohledem na to, že jde o průměrnou sazbu, mohou v určitých případech klienti získat sazbu až o 0,8 procenta nižší“.

Hypotéky s LTV nad 80 procent, tzv. hypotéky pro mladé žadatele do 36 let, banky v minulém měsíci zlevnily, ale i nejvýrazněji zdražily. Průměrné nabídkové sazby hypoték s tříletou a pětiletou fixací klesly o jeden, resp. dva bazické body. Banky tak v průměru nabízejí hypotéky s LTV nad 80 % s fixací sazby na tři roky za 6,69 procenta ročně. Hypotéky s fixací na pět let pak v průměrů za 6,31 procenta ročně.

Naopak hypotéky s LTV nad 80 procent a s roční fixací sazby zdražily, a to o šest bazických bodů na v průměru 6,21 procenta ročně. Ceny hypoték fixovaných na deset let stagnovaly.

Hypotéky s LTV do 80 procent však v případě všech fixací jen zdražovaly. Průměrné nabídkové sazby s fixací na jeden rok a deset let vzrostly o dva bazické body na 6,67 procenta ročně, resp. na 6,12 procenta ročně. Tří a pětileté fixace zdražily o jeden bazický bod na 6,43 procenta ročně, resp. na 6,06 procenta ročně.

Měsíční splátka opět vyšší

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,32 procenta ročně podle Swiss Life Hypoindex oproti dubnu vzrostla o 37 korun a v květnu tak činí 23 242 korun.

„Přestože měsíční splátka neroste již tak výrazným tempem jako například před rokem, v porovnání se splátkou před dvěma lety, kdy byla průměrná nabídková sazba 2,40 procenta ročně, si klienti připlatí více než 7700 korun“.

Nižší sazby hypoték nejsou na pořadu dne

Česká národní banka (ČNB) počátkem května opět ponechala stejnou výši úrokových sazeb, které jsou platné již od loňského června. Dvoutýdenní repo sazba mající vliv na sazby vkladů i úvěrů tak zůstává na sedmi procentech.

Hlasování bankovní rady však bylo těsné, pro ponechání stejné výše hlasovali čtyři ze sedmi členů, zbylí tři chtěli sazby naopak zvýšit. Guvernér ČNB Aleš Michl navíc uvedl, že na červnovém zasedání bude bankovní rada zvýšení sazeb opět zvažovat.

Zajímají Vás nemovitosti?

Získejte tipařskou odměnu. Více informací:

Základní úrokové sazby a s tím související i hypoteční sazby tak nejspíš zůstanou na vyšších úrovních delší dobu.

„Výhled vývoje hypotečních sazeb se prozatím nijak nemění. I nadále předpokládáme, že se sazby budou pohybovat v současných číslech. A tak jediné, co nadále klesá, jsou ceny vybraných – zejména starších nebo panelových – nemovitostí“.

Autor: Bc. Diliara Abdiukhanova